Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
KERKÜK’TEN MESAJINIZ VAR!
06 Şubat 2014 Perşembe 15:45
Sizden bir ricam var.

 

Sizden bir ricam var. 

İlk kez... 

Bu yazının mümkün olduğunca paylaşılması ve daha geniş kitlelere ulaştırılması, aşağıda anlattığım yardım çığlığının duyurulması için siz değerli okurlardan istirhamım var. 

 

Burnumuzun dibinde... 

Ata yurdu Kerkük’e bağlı Yeni Tisin’de... 

1990’lı yıllarda Milliyetçi Hareket Partisi Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nda birlikte yönetim kurulu üyeliği yaptığımız Necdet Akkoyunlu belediye başkanı şu anda. 

Yeni Tisin belediye başkanı... 

 

Yeni Tisin belediyesi 2006’da kuruldu. Nüfusu 60.000 ve Kerkük belediyesine bağlı. 

Nüfusun %90’ı Türk. 

 

Kerkük’te Barzani operasyonundan sonra dengeler değiştirildi. Yaklaşık 1 milyon nüfusa ulaşan Kerkük’te, yaşanan göçler ve iskan hareketleriyle çoğunluk Kürtler’e geçti. Dolayısıyla Kerkük belediyesi de Kürtlerin kontrolünde. 

 

Necdet Akkoyunlu ise Ülkücü. Belediye’nin duvarları bozkurtlarla ve rahmetli Alparslan Türkeş’in fotoğrafları ile dolu. Bombalamaların, katliamların, zulmün ortasında dimdik bir Ülkücü. Sadece O mu? Yanında yüzlerce bozkurt... 

 

Bölgedeki Türk’lerin büyük kısmı tahsilli. Öğretmen, doktor, mühendis... 

Ancak baskı ve zulüm altındalar. Ne sosyal hayatta, ne ekonomik hayatta 

adlarından söz ettiremiyorlar. 

Zenginleşirse kaçırılıyor, ihtisasında ilerleyip şöhret sahibi olurlarsa öldürülüyorlar. 

 

Bu yüzdendir ki tahsilli kesimin büyük kısmı bölgeyi terk ediyor. Ekonomik hayat ise bir hayal. Ekonomik hayatın içinde yer alamayan Türkler dolayısı ile güçlenemiyorlar. 

Nüfusun %90’ını Türkler’in oluşturduğu Yeni Tisin Belediyesi, çöp toplama işlerini dahi Barzan aşiretinin insafına terk etmiş durumda. Irak merkezi hükümetinin Türkler’e bakışı da malum. Kaynak aktarılmıyor. 

 

Ankara’da Akp’nin kurduğu Türkmeneli Derneği var. Tipik Akp uygulamaları. Irak’ta mevcut Irak Türkmen Cephesi’ne yapılan sözüm ona yardımlar bu kanaldan sağlanıyor. Yardım dediğime bakmayın, sakın AKP Türkmenlerle ilgileniyor sanmayın. Kürtlere sağlanan yardımların binde biri bile değil. Sus payı. Dostlar alış-verişte görsün hikâyesi. 

 

Irak Türkmen Cephesi de Akp’nin bölge politikalarından rahatsız. Lakin ne karşı duracak gücü ne farklı programlara yönelebilecek imkân ve kabiliyeti var.  

 

Yapılan yardımlar aynen buradaki makarna-kömür tadında anlayacağınız. 

Ve yine buradaki gibi. Akp’li isen var; değilsen yok... 

 

2006’da Yeni Tisin Belediyesi kurulup, Necdet Akkoyunlu başkan olunca belediyeyi bozkurt figürleri ve rahmetli Alparslan Türkeş fotoğrafları ile donatıyor ya. İlk üç ay kira yardımı alıyor.  

 

Ne zaman ki AKP yandaşları belediyeyi ziyaret ediyor mevzu değişiyor. Her zamanki taktikler; indir şunları... İndirmiyor. Yapma-etme Kürt kardeşlerimiz huzursuz. Ben Türk’üm kardeşim. Ve malum son, yardım kesiliyor… 

 

Yardım dediğime de bakmayın. Kira yardımı topu-topu 600 dolar. AKP’li değil diye Kerkük gibi bir yerde bu yardımı dahi çok görenlerin ben taa ayakkabı kutularına... 

 

Necdet Akkoyunlu pes etmiyor, anadan kalma evi satıyor. Kendisi kiraya çıkıyor. Aldığı maaş 800 dolar. Bunun yarısı ev kirası. Çoluk var çocuk var. Nüfus 60.000 ama para yok. Belediye yönetimi 12 kişiden oluşuyor. Kendi aralarında topladıkları paralar ile idare ediyorlar. Bir de bağışlar. 

 

Necdet Akkoyunlu yine de ekâbir taifeden sayılıyor orada. Ayda maaşından belediyeye aktarabildiği 100 dolar. 600 dolar kirayı ödeyemedikleri için daha ucuz bir yere çıkıyorlar. Yeni binanın kirası 400 dolar. 

 

Borçlar, yeni yere taşınmak derken 3.000 dolar borç birikiyor. Nisan’ın sonunda orada da belediye seçimleri var, lakin cep delik cepken delik. Bir bina alabilme hikâyesi var lakin 3.000 doları ödeyemezken 50.000 doları ancak hayal edebiliyorlar. 

 

Dediğim gibi. Burnumuzun dibinde. Ata yurdu Kerkük’te.  

Türk olmanın zulüm getirdiği, insanlıktan nasipsiz çevrelerin baskıyla ve korkutarak yok etmek istediği kadim Türk şehrinde... 

 

Yeni Tisin’deki kardeşlerimiz imdat diliyor. 

 

Ecdattan yadigâr akıncı atlarımızı kaybedeli, imdat dileyen soydaşlarımız için sefere çıkmayalı çok oldu belki ama, bu uç beylerine yardım etmeliyiz ağalar. 

 

5 lira demeden, 10 lira demeden Allah rızası için hayırlı bir iş için buluşalım. Yardıma koşalım. Yardımımızı, zekâtımızı, fitremizi, sadakamızı seferber kılalım. Yeni Tisin’de Türk oldukları için çile çeken kardeşlerimize el uzatalım. 

 

Meblağın önemi yok. Biliniz ki bizim üç kuruş dediğimiz meblağlar bile Yeni Tisin’deki kardeşlerimiz için çok şey ifade edecek. Uzanan her el zorluklarla sarsılan yüreklerine su serpecek. Banka hesabındaki sıfırlardan çok uzanan ellerin sayısı onlara güç verecek. 

 

Şu cemaatin, bu grubun yaptıklarını ballandıra-ballandıra anlatıp aslında bunları bizim yapmamız gerekirdi diyen dostlar… 

 

Aşağıda Yeni Tisin Belediye Başkanı’nın sizlere, bizlere, hepimize mesajı var: 

 

“Sevgili dostlarım. Değerli dava arkadaşlarım. 

Yardımlarınız veya bağışlarınız az bile olsa belki sıkıntılarımıza bir çare olur. 

Türk’ün Türk’ten başka dostu yok. 

Bu hesapla belediyemize yardım ve bağışta bulunmanızı rica ederim. 

Allah yar ve yardmcınız olsun. 

Sevgi ve saygılarımla. 

 

Necdet Şükrü Akkoyunlu. 

Yeni Tisin Belediye Başkanı. 

 

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. 

ERBİL ŞUBESİ 

HESAP NO: 214/ 211863 / 2517/ 0 Dolar 

HESAP ADI: NAJDAT SHUKRİ ALİ 

 

Bu sesi duyurmak, duyarlı dostlarımızı haberdar etmek, tek yürek olmak ve daha güçlü durmak için bu yazıyı mümkün olduğunca paylaşmanızı rica ediyoruz sizlerden. 

Sevgili dostumuz Necdet Akkoyunlu’nun da dediği gibi: 

 

Allah yar ve yardımcımız olsun... 

Sağlıcakla kalın! 

 

Bu Yazi 3225 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
RizePostasi.Com sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Saklidir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz. Destek: info@rizepostasi.com

Web Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem

TRT Haber Haberler

En Son Haberler  |  Haber Manşetleri

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu