Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ NEDİR?
14 Mayıs 2014 Çarşamba 12:26
ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ; BİREYİN ZEKASI NORMAL YADA NORMALİN ÜZERİNDE OLMASINA RAĞMEN DİNLEME, DÜŞÜNME, ANLAMA, KENDİNİ İFADE ETME, OKUMA YAZMA VEYA MATEMETİK BECERİLERİNDE YAŞITLARINA VEYA ZEKASINA ORANLA DÜŞÜK BAŞARI GÖSTERMESİDİR. ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DENDİĞİNDE KİŞİLER ÇOĞUNLUKLA BUNU BİR HASTALIK VEYA ZEKA GERİLİĞİ OLARAK ALGILAMAKTADIRLAR VE AİLELER ÇOCUKLARI İLE İLGİLİ ÜMİTSİZLİĞE KAPILABİLMEKTEDİRLER. BUNUNLA BİRLİKTE EN TEHLİKELİSİ ÇOCUĞUNDA BU ÜMİTSİZLİK DURUMUNA DÜŞMESİDİR.

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ KESİNLİKLE ZEKA GERİLİĞİNDEN KAYNAKLANAN BİR DURUM VEYA BİR HASTALIK DEĞİLDİR. BAKILDIĞINDA ZEKA GERİLİĞİNDE ZEKA İŞLEVLERİNİN TÜM ALANLARINDA YETENEKSİZLİK SÖZ KONUSU İKEN, ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNDE ÖZEL BİR ALANDA ZORLANMA SÖZ KONUSUDUR. DOĞRU YAKLAŞIM VE BİLİNÇLİ DAVRANIMLARLA ÇOCUKTAKİ ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ AZA İNDİRİLİR BUNUNLA BERABER TAMAMEN ORTADAN KALDIRILABİLECEĞİ DE İDDEA EDİLMEZ. ÇOCUK ELİNDE OLMAYAN NEDENLERDEN DOLAYI ÖĞRENMEDE ZORLANIYORDUR BİZ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAZ VE ONU ANLAYAMAZSAK ÇEŞİTLİ DUYGUSAL ZORLUKLARDA YAŞAYABİLİR. BUNDAN DOLAYI ÇOCUĞA ‘’BECERİKSİZSİN, YAPAMIYORSUN, BAŞARILI OLAMAYACAKSIN, DİĞER ÇOCUKLAR SENDEN DAHA BAŞARILI SEN NEDEN ONLAR GİBİ OLAMIYORSUN’’ GİBİ MESAJLARI ÜSTÜ KAPALI VEYA AÇIK ŞEKİLDE VERMEKTEN UZAK DURMAMIZ GEREKİR.

ÖĞRENME VE ALGILAMA SORUNU ASLINDA ÇOCUĞU DOĞUMU İLE BİRLİKTE BAŞLAR. HER ZAMAN VAR OLAN BİR SÜRECTİR FAKAT BUNUN FARKINA ÇOĞUNLUKLA OKULA BAŞLADIĞI DÖNEMDE VARILIR. YAŞAM BOYU SÜREN BU DURUM KARŞISINDA YAPILMASI GEREKEN ÇOCUĞA BUNUNLA NASIL BAŞA ÇIKABİLECEĞİNİ ÖĞRETMEK VE HANGİ KOŞULLARDA DAHA VERİLMLİ ÖĞRENEBİLDİĞİNİ KEŞFETTİRMEK GEREKİR. ÇÜNKÜ ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ BİREYİN HAYATINDA BİRÇOK FAKTÖRÜ ETKİLER. DİL GELİŞİMİNDEN TUTUNDA, KONUŞA, OKUMA YAZMA, MATEMATİK BECERİLERİNİ BUNUNLA BERABER BİREYİN EĞİTMİNİ, MESLEĞİNİ, SOSYAL İLİŞKİLERİNİ, GÜNLÜK AKTİVİTELERİNİ, BENLİK SAYGISINI ETKİLEYEBİLİR. FAKAT ÇOCUĞUN ÖĞRENME GÜÇLÜKLERİNİN HEPSİNİ BİR ARADA YAŞAYACAK DİYE BİR KAİDE DE YOKTUR. ŞİMDİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNÜN ÇEŞİTLERİNE BAKALIM;

1-      DİSLEKSİ (OKUMA GÜÇLÜĞÜ): İKİ ŞEKİLDE GÖRÜLEBİLİR.

-          DİSFONİK DİSLEKSİ: İŞİTSEL KAVRAMA VE AYIRT ETME BECERİLERİNDE BOZUKLUK VARDIR.

-          DİSİDETİK DİSLEKSİ: ZİHİNDE CANLANDIRMA YETENEĞİ BOZUKTUR HARFLERİN SIRALANIŞINI KARIŞTIRIR, TERS ÇEVİRİR, GÜNLERİ AYLARI, SIRAYLA SÖYLEYEMEZ.

 

2-      DİSGRAFİ (YAZMA SORUNLARI) :

-          P,D,B,C,H,Y,S,Z,U GİBİ HARFLERİ KARIŞTIRIR VE TERS YAZAR. FAZI HARFLERİ UNUTURKEN BAZULARINI FAZLADAN EKLEYEBİLİR. (KÜÇÜK YAŞ ÇOCUKLARINA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN ÖNCE KURANİ KERİM ETİĞİMİ VERİLMİŞSE İLK ZAMANLARDA BU KARIŞTIRMALAR OLABİLİR İLERLEYEN ZAMANLARDA BU DURUM DEVAM EDERSE O ZAMAN DİSGRAFİDEN ŞÜPHELENİLEBİLİR.

DİSKALKULİ (MATEMATİKTE GÜÇLÜK) :

-          SAYILARI BOZUK YAZAR, SIKLIKLA YER DEĞİŞTİRİR, İŞLEMLERİ BOZUK SIRADA YAPAR, GEOMETRİK İLİŞİKİLERİ KAVRAMADA ZORLANIR, ARİTMETİK SEMBOLLERİ TANIMADA ZORLANIR GİBİ.

ŞİMDİ BU ÖĞRENME GÜÇLÜKLERİNE KARŞI NELER YAPILABİLİR BİRAZ ONLARA BAKALIM, ÖNCELİKLE TÜM ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ALANLARI İÇİN BİR UZMAN YARDIMI ALMAK HEM EBEVEYNİ AYDINLATACAKTIR VE İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR HEMDE DOĞRU YAKLAŞIM İLE ÇOCUKLAR RAHATLATILACAKTIR.

 DİSLEKSİ DEDİĞİMİZ OKUMA GÜÇLÜĞÜNDE EVDE YAPILABİLECEK OLAN MÜDEHALLER, OKUMA YANLIŞLARINI DÜZELTME AMACI İLE ÇOCUK SESLİ OKURKEN ÇOCUĞU TAKİP ETMELİ VE YANLIŞ OKUDUĞUNDA TEKRAR OKUTARAK YANLIŞINI KENDİSİNİN DÜZELTMESİ SAĞLANMALIDIR. YANLIŞLARINI SİZ DÜZELTME YOLUNA GİTMEYİN BIRAKIN KENDİSİ DOĞRUSUNU KENDİSİ BULSUN. ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM Kİ DİSLEKSİSİ OLAN ÇOCUKLAR OKUMAYA KOLAYCA YANAŞMAZ O YÜZDEN ÇOK UZUN OKUMALAR GERÇEKLEŞTİRMEYİN KISA OKUMA METİNLERİNİ VE HOŞLANDIĞI HİKAYELERİ TERCİH EDİN YADA TERCİH ETMESİNE İZİN VERİN. OKURKEN ZAMAN ZAMAN KÜÇÜK MOLALAR VEREBİLİRSİNİZ BÖYLECE SIKILMASINI DA ENGELLEYEREK DAHA FAZLA ÇALIŞMASINA OLANAK SAĞLARSINIZ. DİSLEKSİSİ OLAN ÇOCUKLAR AYNI METNİ TEKRAR TEKRAR OKUMASINA RAĞMEN YAVAŞ VE HECELİ OKUMAYA DEVAM EDEBİLİR BU DURUMDAN DOLAYI ŞEVKLERİNİ KIRACAK ÇÜMLELERDEN SAKINMALISINIZ. ÇOCUK BAŞARAMADIĞINI GÖRDÜĞÜNDE YADA BUNU DUYDUGUNDA OKUMADAN DAHA ÇOK UZAKLAŞMAK İSTEYECEKTİR.

YAZMA GÜÇLĞÜ OLAN DİSGRAFİ DE BOL BOL YAZMA EGZERSİZLERİ YAPILMALI, İLK AŞAMADA GÖRDÜĞÜNÜ YAZMASI İKİNCİ AŞAMADA İSE DUYDUĞUNU YAZMASI İSTENİR. YAZMAK İSTEMEDİĞİNDE ÇOCUK ZORLANMAMALI AZ AMA DEVAMLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLMELİDİR. ESAS ÖNEMLİ OLAN BİRANDA ÇOK ÇALIŞMA DEĞİL, SÜREKLİ VE DÜZENLİ BİR ÇALIŞMADIR.

MATETATİK BECERİSİNDE ZORLANMA OLAN DİSKALKULİ DE, BİREYSEL EĞİTİM TERCİH EDİLMELİ YANİ ANLAMADIĞI KONULAR ÇOCUKLA BİREBİR ANLATILMALI VE ANLATIMDA KLASİK YÖNTEMİN DIŞINDA DA ÇOCUĞUN FARKLI ÖĞRENME DURUMU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK DEĞİŞİK ÖĞRETİM BİÇİMLEİNE GİDİLMELİR.

ŞUNUDA UNUTUMAMALI BİRÇOK ÜNLÜ İSİM VE BİLİM ADAMI YUKARDA BAHSETTİĞİMİZ ÖĞREME GÜÇLÜKLERİNİN BİR KISMINA SAHİPLERDİ. ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARIN BİR ÇOĞUNUN NORMALİN ÜZERİNDE ZEKAYA SAHİP OLDUKLARINIDA BİLİYORUZ. ONLARA GÜZEL BİR REHBER OLURSAK İNANIN BİZİ ÇOK ŞAŞIRTABİLİRLER. SADECE BİRAZ ANLAYIŞA VE ÖNLERİNİN AÇILMASINA İHTİYAÇLARI VAR.  DİSLEKSİSİ OLAN ALBERT EİNSTEİN ‘IN HERKESCE BİLİNEN BİR SÖZÜ İLE BİTİRMEK İSTİYORUM. ‘’ ASLINDA HERKES DAHİDİR. AMA SİZ KALKIP BİR BALIĞI BİR AĞACA TIRMANMA YETENEĞİNE GÖRE YARGILARSANIZ, TÜM HAYATINI BİR APTAL OLDUĞUNA İNANARAK GEÇİRECEKTİR.’’

Bu Yazi 2775 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
» CEZA MI YOKSA DİSİPLİN Mİ? 18 Nisan 2014 Cuma 12:17
» Tuvalet Eğitimi 19 Mart 2014 Çarşamba 12:56
» Arada Kalmışlık 09 Mart 2014 Pazar 22:40
» Mesele, ben var mıyım? yok muyum? meselesi 28 Şubat 2014 Cuma 10:33
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
FOTO GALERİ
İzlenme 2049
RizePostasi.Com sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Saklidir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz. Destek: info@rizepostasi.com

Web Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem

TRT Haber Haberler

En Son Haberler  |  Haber Manşetleri

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu